Rodzaje dysków - Lenovo ThinkPad E460
HDD 2,5"
Dyski HDD nazywane również obrotowymi są najbardziej popularne, ze względu na dużą ilość pamięci za dość niską cenę. Nie będą one zaś rewelacyjnie szybkie, spowodowane jest to ruchomymi elementami tzw. talerzami znajdującymi się w dysku. Dane zapisywane są na talerzu poprzez przesłanie strumienia elektromagnetycznego przez głowicę zapisującą. Ten proces ma lekkie opóźnienie w porównaniu z dyskami SSD. Dodatkowo pracy dysku towarzyszy hałas i emisja dużych ilości ciepła. Dyski HDD są bardzo wrażliwe na upadki i wstrząsy, ze względu na znajdujące się w nich elementy ruchome.
SSD 2,5”
Najczęściej stosowane dyski 2,5-calowe SSD, łączące się za pomocą interfejsu SATA, to niesamowity skok wydajnościowy w porównaniu z dyskami talerzowymi HDD, który odczujemy wykonując nawet proste prace biurowe. Najważniejszą ich zaletą jest duża odporność na wstrząsy oraz upadki, co spowodowane jest brakiem części ruchomych w dysku. Mają dużo lepsze parametry niż w przypadku dysków talerzowych. Posiadają transfer zapisu na poziomie około 520Mb/s, oraz prędkość odczytu na poziomie około 550Mb/s.
Brak jakichkolwiek części mechanicznych sprzyja również niemal bezgłośnej pracy sprzętu. Maksymalna pojemność dysków SSD to 2 TB. Są bardzo szybkie, wydzielają mniej ciepła niż dyski talerzowe oraz zużywają mniej energii, co zaowocuje dłuższym czasem pracy komputera bez ładowania.