Tablet dla grafika ThinkPad – który model wybrać?
Wśród tabletów polecanych dla grafików prym wiodą urządzenia Lenovo ThinkPad. Te tablety cechują się wyjątkową sprawnością, wydajnością i uniwersalnością, a dodatkowo są nowoczesne i odznaczają się doskonałym biznesowym designem. Zobacz, który tablet dla grafik wybrać i dlaczego.
Tablet dla grafika – na co zwracać uwagę?
Tablet graficzny może być ogromnym ułatwieniem w codziennej pracy specjalistów zajmujących się obróbką zdjęć i filmów. Takie tablety są wykorzystywane nie tylko w studiach graficznych czy filmowych, ale też w agencjach reklamowych czy firmach z sektora budowlanego. Co prawda w zadaniach graficznych najlepiej sprawdzają się jednostki stacjonarne lub mobilne stacje robocze, ale czasami istnieje konieczność naszkicowania czegoś „na szybko”, stworzenia ram projektu na spotkaniu z klientem lub po prostu zapisania pomysłów wpadających do głowy w najmniej oczekiwanych momentach. Wtedy tablet dla grafika okazuje się wręcz zbawienny, ale jak go wybrać, żeby służył tak, jak chcesz? Trzeba zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów.
- Typ tabletu – wyróżniamy dwa zasadnicze rodzaje tabletów graficznych. Pierwszy typ to urządzenie składające się z podkładki z powierzchnią roboczą, lewego i prawego przycisku oraz rysika. Drugi typ to interaktywny tablet z dotykowym wyświetlaczem LCD. Ten drugi typ w odróżnieniu od klasycznego tabletu nie wymaga łączenia się z zewnętrznym ekranem, gdyż wszystkie operacje są od razu widoczne na wyświetlaczu.
- Wielkość tabletu – dobrze dobrany tablet powinien cechować się proporcjami zgodnymi z proporcjami ekranu, na jakim pracuje grafik. W przypadku monitora o proporcjach 16:9 dobrym rozwiązaniem jest tablet z powierzchnią roboczą o rozmiarach 157 x 98 mm. Wyróżniamy 3 rozmiary tabletów A4, A5 i A6. Największy rozmiar (A4) jest odpowiedni dla osób początkujących i potrzebujących naprawdę sporo miejsca do pracy. Rozmiar A5 będzie odpowiedni dla osób średnio zaawansowanych, natomiast A6 dla zaawansowanych.
- Rysik – w każdym tablecie o jakości pracy decyduje dokładność zastosowanego rysika. Wysokiej jakości urządzenie powinno gwarantować dokładność na poziomie 0,5 mm. Im mniejsza jest ta wartość, tym dokładniejszy jest rysik i tym precyzyjniejsze projekty można tworzyć na tablecie. Istotna jest też czułość nacisku rysika oraz próbkowanie. Próbkowaniem określamy prędkość odczytu ruchów rysika (wyższa wartość gwarantuje dokładniejsze odwzorowanie ruchów), natomiast wysoki parametr czułości pozwala na lepsze odwzorowanie siły nacisku.
- Oprogramowanie powinno być szczególnie ważnym aspektem branym pod uwagę podczas wyboru tabletu graficznego. Wybrany model musi współpracować zarówno z Adobe Photoshop czy Illustrator, jak i z innymi programami do obróbki grafiki.
- Dodatkowe funkcje – w każdym tablecie mamy na wyposażeniu funkcjonalności dodatkowe, ale w tym przypadku szczególnie sprawdzi się wbudowany aparat i kamera oraz żyroskop (obecny we wszystkich nowych urządzeniach).
Początkujący graficy z powodzeniem mogą się zdecydować na wybór tabletów o rozmiarach A4, rozdzielczości 2000 lpi i próbkowaniu na poziomie 200 pps. W przypadku osoby doświadczonej rozmiar tabletu może być mniejszy, ale reszta parametrów wyższa. Bez względu na wielkość urządzenie powinno być jednak lekkie i poręczne, bo specyfika jego zastosowania w wielu przypadkach jest daleka od hobbystycznego. Część twórców pracuje na tabletach przez wiele godzin, a to niejako wymusza dysponowanie naprawdę wygodnym sprzętem.