Lenovo ThinkPad X1 Yoga 2 – nowa odsłona konwertowalnego laptopa
X1 Yoga 2 – nowa odsłona konwertowalnego laptopa od Lenovo
Konwertowalny ultrabook Lenovo ThinkPad X1 Yoga 2 to urządzenie typowo biznesowe – cechujące się wzmocnioną konstrukcją, wytrzymałością mechaniczną, łatwością konfiguracji oraz możliwością pracy w wybranym trybie. Jak każdy ThinkPad, cechuje się też zastosowaniem najnowszych podzespołów oraz nowych technologii.
ThinkPad X1 Yoga 2 generacji nie jest zwykłym notebookiem. Owszem, urządzenie nie jest pozbawione wad, ale nasza opinia o nim jest jak najbardziej pozytywna. Urzeka nie tylko klasycznym designem – który został mocno zmieniony względem poprzednika – ale też mocą i uniwersalnością.
360-stopniowe zawiasy – największa zaleta notebooka X1 Yoga 2 generacji
Notebook wyposażony jest w zawiasy, które pozwalają mam odchylić ekran o 360-stopni i tym samym pracować w trybie tabletu. Taka konstrukcja z pewnością będzie idealna dla osób, które potrzebują maksymalnie wygodnego i spersonalizowanego trybu pracy, a jednocześnie też nie chcą kupować dwóch różnych urządzeń.
Zawiasy notebooka Lenovo działają płynnie, ale jednocześnie też bardzo dobrze podpierają ekran, co sprawia, że konstrukcja jest stabilna. Notebook cechuje się też maksymalną wytrzymałością – zarówno na uderzenia, jak i na zginanie, otarcia czy wstrząsy.
Dla kogo Lenovo X1 Yoga 2?
Notebook X1 Yoga 2 generacji dedykowany jest użytkownikom profesjonalnym. Nie jest to z pewnością urządzenie dla każdego, dlatego że zastosowane technologie czynią z X1 Yoga 2 notebooka polecanego głównie do pracy. Nasza ocena nie pozostawia złudzeń – laptop jest przystosowany do codziennych zadań tak biurowych, jak i „terenowych”. Będzie idealnym towarzyszem podróży biznesowych oraz kompanem pracy na miejscu, w siedzibie firmy. Lenovo skonstruowało swoje urządzenie tak, by mogli z niego korzystać pracownicy zarówno dużych, jak i małych firm.
Warto wspomnieć w tym miejscu o tym, że z ThinkPadów korzysta zarówno wojsko, jak i stacje kosmiczne czy badawcze. Laptopy przechodzą restrykcyjne testy jakościowe i wytrzymałościowe, przez co są odporne na niekorzystne warunki użytkowania – kurz, zachlapanie, wstrząsy itp. Lenovo X1 Yoga 2 również został w ten sposób skonstruowany i to od razu stawia go ponad innymi jednostkami o z pozoru podobnych parametrach.
Podzespoły i funkcjonalności Lenovo X1 Yoga 2 gen
Producent zastosował podzespoły z wyższej półki jakościowej – nowoczesne procesory, nowy typ karty graficznej, złącze Thunderbolt, modem WWAN i zabezpieczenia, które sprawiają, że obsługa X1 Yoga 2 jest płynna i komfortowa. Trzeba na pewno zwrócić uwagę na to, że wszystkie zadania wykonywane są znacznie szybciej, niż na laptopach od innych producentów i jednocześnie pracy towarzyszy też większa swoboda.
Obudowa
Producent zastosował w tym modelu naprawdę designerską obudowę. Kauczukowe wykończenie pokrywy ekranu daje pod palcami wrażenia niemalże aksamitnej powierzchni. Zastosowanie wzmocnionej aluminium i włóknem węglowym obudowy to gwarancja, że notebook przetrwa zmagania z codziennością. Testowany model wykazywał deklarowaną odporność na wstrząsy i zadrapania, a ponadto cechował się przy tym lekkością. Lenovo zadbało o to, by materiały konstrukcyjne dawały efekt 2 w 1 – były zarówno wytrzymałe, jak i lekkie, co sprawia, że przenoszenie notebooka nie stanowi najmniejszego problemu.
Standardem wśród ThinkPadów jest też bardzo wygodna – i jednocześnie podświetlana – klawiatura z klawiszami o niskim skoku. ThinkPad X1 Yoga 2 ma też całkiem inną obudowę niż ta w modelu X1 Yoga 1 generacji. Kiedy obrócimy ekran, przełączając notebooka w tryb tabletu, klawiatura obniży się w taki sposób, że klawisze nie będą wystawać poza obudowę. Kiedy dochodzi do tego obniżenia, żadnego z klawiszy nie da się też wcisnąć i można w pełni korzystać z trybu tabletu, gdyż klawiatura nie przeszkadza i jednocześnie też uniemożliwia przypadkowe uruchomienie jakiejś funkcji.
Procesor
Użytkownik ma do wyboru trzy różne procesory z rodziny Kaby Lake (siódma generacja):
- Intel Core i5 7200U,
- Intel Core i5 7300U,
- Intel Core i7 7600U.
Najmocniejsza ze wszystkich jest konfiguracja z procesorem i7 7600U, ale i wersje i5 są na tyle wydajne, że z powodzeniem można wykonać na nich większość zadań.
Ekran
Dotykowa matryca o przekątnej 14-cali warunkuje kompromis między odpowiednio dużą przestrzenią roboczą a mobilnością. Antyrefleksyjna powłoka matrycy oraz podświetlenie LED i funkcja dotyku dopełniają całości. Ekran ma naprawdę dobre parametry i cechuje się szerokimi kątami widzenia, więc bez problemu sprawdzi się w zróżnicowanych warunkach.
Na plus tego modelu trzeba wyróżnić przede wszystkim obecność wyświetlacza OLED. Technologia ta pozwala na dokładne odwzorowanie obrazu z najmniejszymi szczegółami i jednocześnie idealnie oddaje wszystkie kolory. Na uwagę zasługuje tutaj też duży kontrast oraz satysfakcjonujący poziom jasności.
Użytkownicy mogą wybierać między rozdzielczością FULL HD (1920 x 1080) a WQHD (2560 x 1440) i to z pewnością stanowi ogromną zaletę urządzenia. Lepszą jakością cechuje się rozdzielczość WQHD, a ponadto oferuje ona dodatkowo większy kontrast, więc będzie najlepszym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy kładą duży nacisk na aspekt wizualny. Warto wspomnieć też, że ekran ThinkPada pokrywa 70% palety barw Adobe RGB oraz całą paletę sRGB.
Pamięć RAM
Notebook może mieć 8 lub 16 GB pamięci RAM. Niestety pamięć ta zbudowana jest na kościach DDR3, a więc nieco mniej oszczędnych oraz wolniejszych niż DDR4. Mimo to taka ilość RAM-u pozwala notebookowi z powodzeniem spełniać swoje zadania – system działa płynnie, nie zawiesza się i możliwa jest praca na kilku aplikacjach jednocześnie.
Dysk twardy
Pozytywne wrażenie daje bez wątpienia różnorodność konfiguracji dyskowych. Lenovo X1 Yoga 2 generacji dostępny jest z dyskami 256 i 512 GB oraz 1 lub 2 TB. Wszystkie dyski to SSD NVME PCie. Taka różnorodność pozwala dopasować notebooka do swoich wymagań, tak pod względem ilości miejsca na dysku, jak i ceny.
Karta graficzna
Dysk 2 TB w połączeniu ze zintegrowanym układem graficznym Intel HD Graphics 620? Tak, X1 Yoga 2 nie ma wersji z dedykowaną kartą graficzną i to jest akurat ogromny minus tego modelu. Wydawać by się mogło, że tak świetne jakościowo podzespoły zostaną zestawione z wysokiej klasy grafiką, ale Lenovo poszło tu w innym kierunku. Ten laptop nie jest urządzeniem do grafiki, tak więc nie można wymagać od niego, by posiadał dedykowaną kartę, a szkoda, że jej nie ma, gdyż obecność matrycy OLED doskonale by z taką kartą współgrała.
Najciekawsze funkcjonalności X1 Yoga 2
- Wbudowany rysik – obecność inteligentnego rysika, którego można ładować bezpośrednio w obudowie, pozwala na szybkie zapisywanie szkiców i notatek na ekranie.
- Thunderbolt 3 – technologia ta pozwala na bardzo szybki przesył danych, co znacznie poprawia komfort pracy i przyspiesza wszystkie działania.
- Wbudowany czytnik linii papilarnych – dzięki niemu poprawiony zostaje poziom bezpieczeństwa urządzenia.
- Modem WWAN – pozwala na korzystanie z modemu 4G LTE.
Czy warto kupić Lenovo X1 Yoga 2 generacji
Urządzenie długo pracuje na baterii (która jest w dodatku mniejsza niż u poprzednika), więc dla kogoś, kto szuka mobilnego notebooka, X1 Yoga 2 będzie z pewnością idealny. Drugą, niewątpliwie ważną zaletą jest bardzo długa gwarancja. Lenovo przewiduje w tym przypadku nawet 60 miesięcy gwarancji One-Site, czyli w wersji z naprawą u Klienta. To świetna wiadomość dla Klientów biznesowych, dlatego że w razie potrzeby urządzenie będzie serwisowane w siedzibie firmy, co ograniczy niedogodności związane z ewentualną naprawą
Ponadto na plus przemawia nie tylko konwertowalna budowa (tryb tradycyjny, namiot, ekran leżący płasko lub tablet), ale też możliwość wyboru spośród dwóch kolorów – klasycznej czerni oraz eleganckiego srebra i bardzo wysoka kultura pracy. ThinkPad jest niewiarygodnie cichy i to nawet przy dużym obciążeniu, więc praca z nim z pewnością nie będzie zakłócała spokoju osobom postronnym. Ten najlżejszy na świecie biznesowy notebook dosłownie nie ma sobie równych.